Focusrite

Produktów w zapytaniu: 0

Usuń produkty Wyślij zapytanie
12.07.2013

 

Pierwszym produktem Focusrite był opracowany przez Ruperta Neve w 1985 roku na zlecenie George Martina producenta zespołu The Beatles, przedwzmacniacz ISA 110. W założeniach miał być to wysokiej klasy moduł mikrofonowy z torem 4 pasmowej korekcji, filtrem górno i dolno zaporowym, moduł współpracujący z konsoletą Neve zainstalowaną w studiu Air w Montserrat. W 1988 roku na rynku pokazały się modele ISA 115 i ISA 130. Ten pierwszy to dwa przedwzmacniacze ISA 110 w jednej obudowie rak z zewnętrznym zasilaczem. Model ISA 130, zaprojektowany wspólnie przez Ruperta Neve i Trevora Stride, był jednokanałowym procesorem dynamiki zawierającym kompresor/limiter, de-esser/exciter, bramkę/ekspander. Focusrite postanowił wykorzystać te schematy do pełnej konsoli nagraniowej w wyniku czegojeszcze w tym samym roku opracowano konsole Focusrite Forte.

 

Założeniem firmy była produkcja najwyższej jakości urządzeń studyjnych, dostępnych w każdej chwili i od ręki, niezależnie od kosztów. W 1989 roku firma popadła w kłopoty finansowe. Powodem tej sytuacji okazało się przeinwestowanie w procesie produkcyjnym konsolety studyjnej Focusrite Forte, zbudowanej na bazie modułów ISA. Wówczas firma zostaje wykupiona przez Phila Dudderidge, niegdyś realizatora dźwięku na koncertach Led Zeppelin, a następnie współzałożyciela firmy Soundcraft, którą sprzedał przed przejęciem Focusrite. Od tego momentu była firma Ruperta Neve nosi nazwę Focusrite Audio Engineering i pod przewodnictwem Phila Dudderidge'a wkracza w nowy okres swej historii.  Nie zaprzestając produkcji swych dotychczasowych "okrętów flagowych" Focusrite zmienia koncepcję konsolety studyjnej Forte (sprzedanej w dwóch egzemplarzach), czyniąc ją bardziej przystępną cenowo. Powstaje model Focusrite Studio Console, który został zbudowany w liczbie dziesięciu sztuk, do dziś pracujących w czołowych studiach świata. W dalszym ciągu jednak cena konsolety Focusrite była bardzo wysoka, więc zarząd firmy doszedł do wniosku, że bazując na doskonałej opinii można sprzedawać oddzielne moduły. Tak narodziła się seria Red - modele bardzo podobne strukturalnie do serii ISA, ale w zupełnie nowych obudowach i z wykorzystaniem najwyższej marki podzespołów, jak np. teoretycznie niezniszczalnych potencjometrów z warstwą rezystancyjną wykonaną z przewodzącego plastiku. 

Rok 1994 to pojawienie się na rynku najwyższej klasy procesorów przeznaczonych do masteringu - serii Blue, a w 1996 "budżetowej" serii Green o bardzo ciekawym wystroju graficznym. Budżetowość tej ostatniej serii była dyskusyjna, gdyż były to urządzenia wciąż zbyt drogie jak na rynek studiów projektowych, a zbyt tanie jak na wymagania najwyższej klasy studiów nagrań, będących do tej pory głównymi odbiorcami produktów Focusrite. Ponieważ ani obniżka, ani podwyżka ceny nie wchodziła w grę, zezwolono dystrybutorom na sprzedaż zapasów po cenach zakupu i definitywnie zakończono produkcję serii Green. W momencie zakończenia serii Green czyli w roku 1998 zaprezentowano pierwszy procesor z serii Platinum - cenowo dostosowanej do coraz szybciej rosnącego rynku studiów projektowych i domowych, a jakościowo do wymagań rynku profesjonalnego. Jako pierwsze pojawiły się jednokanałowe VoiceMaster, Tone Factory i MixMaster.

W kolejnych latach klasyczne układy preampów doczekały się swoich symulacji cyfrowych. Dzięki Liquid Channel połączono technologię analogową z cyfrowym przetwarzaniem sygnału i emulowaniu kluczowych modułów z początków Focusrite ISA, 110 EQ i ISA130 kompresor z konsoli Forte. Wiele produktów focusrite stworzono w postaci odpowiedników wtyczek softwerowych mi.n w pakiecie Pro Tools. Focusrite Forte Suits, Liquid Mix HD, d2/d3. Midnight plug-in Suite., który również modeluje klasyczne moduły Focusrite ISA110, ISA130. Historia firmy Focusrite jest historią bogatą, której losy zostały ukształtowane przez wymagający i co raz szybciej rozwijający się rynek produkcji muzycznej oraz stale rosnące zapotrzebowanie na sprzęt do homerecordingu. Niemniej jednak od samego początku aż do chwili obecnej jej znaczną część stanowią ludzie pełni pasji mocno związani z branżą. 

 

Polecamy

Focusrite wprowadza cztery nowe produkty.  Są to...
Druga generacja interfejsów audio 2 in / 2 out na USB 2.0 z...
Lindell Audio 7X-500, to jednokanałowy kompresor/ imiter....
SONAR oferuje: zaawansowaną technologię i przyjemny...
iTrack Solo daje najlepsze rozwiązanie dla nagrywania...
KRK 12s to aktywny subwoofer idealnie uzupełniający...

Realizacje